Vi överklagar beslut om Taiwan
MFoF har beslutat att avslå vår ansökan om fortsatt auktorisation för adoptionsförmedling från Taiwan. Vi delar inte myndighetens bedömning och kommer därför att överklaga beslutet. Samtidigt fortsätter arbetet med pågående adoptioner, och vår auktorisation gäller under hela den rättsliga processen.
Beslutet från Myndigheten för familjerätt och föräldraskapsstöd (MFoF) grundar sig på myndighetens bedömning av den taiwanesiska lagstiftningen och om den uppfyller de krav som svensk lag ställer för internationell adoptionsförmedling.
Under sommaren 2025 införde Taiwan nya villkor för internationella adoptioner. Syftet var att stärka rättssäkerheten och anpassa regelverket ytterligare till principerna i FN:s barnkonvention och Haagkonventionen om internationella adoptioner. Bland annat skärptes kraven på dokumentation, spårbarhet och tillämpningen av subsidiaritetsprincipen.
Samtidigt har Taiwan valt att implementera de nya villkoren innan motsvarande lagändringar har antagits av parlamentet. De nya reglerna tillämpas redan i praktiken, men den äldre lagstiftningen gäller fortfarande formellt. Enligt Taiwans centralmyndighet har de nya reglerna företräde fram till dess att den nya lagen träder i kraft, något som väntas ske under våren 2027.
Det är denna situation som ligger bakom MFoF:s bedömning. Myndigheten pekar bland annat på frågor om vem som formellt ska fastställa att ett barn är tillgängligt för adoption, hur information och rådgivning till biologiska föräldrar ska säkerställas samt hur reglerna kring samtycke efter barnets födelse är utformade.
Vi delar inte MFoF:s slutsatser och har därför beslutat att överklaga. För att få bästa möjliga juridiska stöd har vi anlitat advokatbyrån DLA Piper, som även bistår oss i den pågående processen kring Thailand.
För de familjer som redan har matchats med ett barn förändras inget. Vår auktorisation gäller under hela överklagandeprocessen, vilket innebär att vi fortsätter att handlägga pågående ärenden. Vår bedömning är att de familjer som redan har godkänts för ett särskilt barn kommer att kunna slutföra sina adoptioner innan processen är avgjord.
För familjer som ännu inte har kommit så långt i sin process att de godkänts för ett specifikt barn kommer vi att erbjuda individuella lösningar. Det kan handla om att invänta domstolens beslut eller att undersöka möjligheten att byta till ett annat samarbetsland. Vi kommer inte att starta några nya familjer för adoption från Taiwan under den rättsliga processen.
Vi har stor förståelse för att beskedet väcker oro och osäkerhet. För oss kom beslutet oväntat. Taiwan är ett rättssäkert samhälle med lång erfarenhet av internationella adoptioner och ett omfattande arbete för barns bästa. Samtidigt pågår reformer som ytterligare stärker regelverket.
Nu fortsätter vi arbetet för att få beslutet prövat i domstol. Under hela processen kommer vi att hålla berörda familjer informerade och ge löpande stöd och vägledning.
nyheten skapad 08 oktober 2026