• Hem
  • Kalender
  • AC Stockholm – Inför mötet med barnet – digitalt

AC Stockholm – Inför mötet med barnet – digitalt

Förberedelser för blivande adoptivföräldrar.

Tre tisdagskvällar 8 september, 15 september, 22 september mellan 18:30 – 21:00

Digitalt via applikationen Teams. Krav att man har tillgång till dator eller padda. Enbart telefon fungerar inte bra.

AC Stockholm har under många år hållit cirkeln Inför mötet med barnet på plats. För första gången erbjuder vi denna cirkel digitalt. Det är AC Stockholm som håller cirkeln men deltagare från hela landet välkomnas, digital leverans gör ju detta möjligt.

På denna cirkel ger vi praktiska tips inför mötet med barnet. Vi varvar faktapresentationer med diskussioner och berättelser från verkligheten. Vi lyssnar till erfarenheter från någon som själv är adopterad och kanske vi också lyssnar till en familj som nyligen kommit hem med sitt barn.

Det erbjuds möjlighet att knyta kontakter med andra blivande adoptivfäräldrar och som ensamstående kanske en mor- eller far-förälder eller en vän också vill vara med. Studiecirkelns format inbjuder till att alla deltagare är aktiva och bidrar med sin kunskap, det är inte enbart en föreläsning.

Cirkeln är uppdelad på tre tillfällen. För att det ska bli en bra cirkel behöver man bekräfta att man deltar i alla tre tillfällena.

Max antal platser: 12

Välkomna!

Datum och tid: Tisdag 8 september 2026 klockan 18:30 - 21:30 (2026.09.22)
Sista dagen för anmälan: Söndag 30 augusti 2026
Kostnad: 150 kr per person betalas till plusgirokonto 69295-4
Plats: Digitalt via Teams

Anmälan

För att läsa om hur vi behandlar dina personuppgifter. Läs mer i vår integritetspolicy.

eventet skapad 26 maj 2026