• Hem
  • Kalender
  • Föreläsning: Återresa – en inre och yttre resa

Föreläsning: Återresa – en inre och yttre resa

Kansliet bjuder in medlemmar till en föreläsning om återresor. Har du/ni funderat på att göra en återresa till ursprungslandet? En återresa är ofta känslomässigt omvälvande och det kan vara bra att förbereda sig genom att tänka igenom vad man vill ha ut av resan och vilka förväntningar man har.

Anna Guwert, som håller i föreläsningen, kommer att ta upp saker som kan vara bra att tänka på inför en återresa. Anna är själv adopterad och arbetar med Post Adoption Services – stöd efter adoptionen.

Föreläsningen vänder sig till både adopterade och adoptivfamiljer.

Frågor som vi tar upp:

  • Vad kan en återresa innebära?
  • Hur kan jag förbereda mig?
  • Vem ska jag ta med mig på resan?
  • När är det lämpligt att resa?
  • Vad finns det för förväntningar?

Föreläsningen vänder sig till Adoptionscentrums medlemmar och är kostnadsfri. Du anmäler dig via formuläret nedan. Kort innan föreläsningen kommer du som har anmält dig och är medlem att få en länk via Teams. Det kommer finnas utrymme att ställa frågor efter föreläsningen.

Är du inte medlem? Bli medlem här.

Datum och tid: Onsdag 26 mars 2025 klockan 17:00 - 18:00
Sista dagen för anmälan: Måndag 24 mars 2025
Arrangörer: Adoptionscentrum, Post Adoption Services
Kostnad: Gratis men medlemskap krävs
Plats: Digitalt

Anmälan

För att läsa om hur vi behandlar dina personuppgifter. Läs mer i vår integritetspolicy.

eventet uppdaterades 27 februari 2025