• Hem
  • Kalender
  • Kansliet – Föreläsning om återresor

Kansliet – Föreläsning om återresor

Har du eller ni funderat på att göra en återresa till ditt eller din familjemedlems ursprungsland? En återresa är ofta känslomässigt omvälvande och det kan vara bra att förbereda sig genom att tänka igenom innan vad man vill och vilka förväntningar som finns. 
 
Sandra Stendahl, Adoptionscentrum, kommer att ta upp sådant som kan vara bra att tänka på och ta med i reseplaneringen inför en återresa. Sandra är själv adopterad och arbetar med Post Adoption Services – stöd efter adoptionen. 
 
Föreläsningen vänder sig till adopterade, föräldrar och hela familjen.  
 
Teman under föreläsningen: 
 
Vad kan en återresa innebära? 
Hur kan jag förbereda mig?  
Vem åker jag tillsammans med?  
När är det lämpligt att resa? 
Vad finns det för förväntningar? 
 
Föreläsningen vänder sig till våra medlemmar och är kostnadsfri. Du anmäler dig via formuläret nedan. Kort innan föreläsningen kommer du som har anmält dig och är medlem att få en länk via Teams. I slutet av föreläsningen kommer det att finnas utrymme att ställa frågor.

Varmt välkommen med din anmälan!

För att delta behöver du vara medlem i Adoptionscentrum. Medlemsanmälan gör du här: Bli medlem – Adoptionscentrum.

Datum och tid: Torsdag 26 februari 2026 klockan 17:00 - 18:00
Sista dagen för anmälan: Tisdag 24 februari 2026
Arrangör: Post Adoption Services
Kostnad: Gratis
Plats: Digitalt

Anmälan

För att läsa om hur vi behandlar dina personuppgifter. Läs mer i vår integritetspolicy.

eventet uppdaterades 02 februari 2026